Fiber optik kabloların tercih edilmesinin 6 sebebi

Fiber Optik Kabloların Tercih Edilmesinin 6 Sebebi

1. Fiber optik iletim daha hızlıdır.
Fiber optik ile bakır tel iletimi, elektronların hızına karşı ışık “foton” hızına kadar ulaşabilir. Fiber optik kablolar ışık hızında hareket etmese de, çok yakın bir yerde, bu hiz ışık hızından sadece yüzde 31 daha yavaş.

2. Fiber optik iletim, daha az zayıflama ile sonuçlanır.
Uzun bir mesafe boyunca seyahat ederken, fiber optik kablolar bakır kablolardan daha az sinyal kaybı yaşarlar. Buna düşük zayıflama denir. Bakır kablolar, güç kaybından dolayı yalnızca 100mt ye kadar bilgi aktarabilirken , fiber kablolar bin  km ler ile ölçüle bilecek mesafeler de bilgi iletebilir.

3. Fiber optik kablolar elektromanyetik parazitlerden (EMI) etkilenmezler.
Bakır teller, düzgün takılmamışlarsa, diğer kablolarla etkileşime girebilecek ve bir ağa hasar verebilecek elektromanyetik akımlar üretecektir. Fiber optik kablolar bakır kabloların aksine elektrik iletmezler.

4. Isı ve Ateş oluşturmaz.
Fiber optik kabloların ek bir yararı, yangın tehlikesinin bulunmamasıdır. Bunun nedeni, kabloların EMI üretmediği ve kablo üzerinde çekirdek boyunca hareket eden elektrik akımı ve de voltajı bulunmamasıdır. Bu nedenle de kablonun yangın çıkarma riski yoktur.

5. Fiber optik kablolar daha korumalıdır.
Bu, onları bakır teller kadar sık değiştirmeniz konusunda endişelenmenize gerek kalmayacağı anlamına gelir. Fiber camdan yapılmış olmasına rağmen, bakır tellerin fiber optik kablolardan daha çok hasar görme eğilimi vardır.
Fiber kablolar yapı itibariyle hava koşullarına karşı daha korumalıdır
Ve bu nedenle korozyona uğramazlar .
Dış yalıtım yine fiziksel dayanımı çelik iç koruma elyaf -lif jel dolgu ile en üst düzeydedir.

6. Giderek düşen maliyetlerle avantajlıdır.
Fiber kablolar ilk yıllara nazaran gerek kablo kendisi gerek bağlantı parçaları işçilik maliyetleri kullanım miktarlarının artışı ile daha da ucuzlamaktadır.

www.provisbilisim.com
Tayfun Ayik
tayik@provisbilisim.com

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir